Sprawdź, co zyskasz, pracując na zlecenie
Na rynku pracy funkcjonuje kilka typów umów, przeznaczonych do różnych celów. To, która forma zatrudnienia będzie korzystniejsza, zależy od Twoich oczekiwań, charakteru obowiązków i okoliczności. Zawarcie umowy-zlecenia wydaje się atrakcyjne na przykład dla studentów, którzy dzięki temu mogą uzyskiwać wyższe wynagrodzenie netto. Przeczytaj, jakie mogą być korzyści z umowy-zlecenia.
Nie tylko minusy
Minusy umowy zlecenie są często wymieniane: nie podlega ona Kodeksowi pracy, dlatego nie mają do niej zastosowania przepisy dotyczące np. prawa do urlopu czy świadczeń gwarancyjnych (np. za czas choroby lub macierzyństwa). Rzadko mówi się o tym, że taka forma zatrudnienia ma swoje plusy. Oto one:
Dla kogo umowa zlecenie?
Czy warto zatem zawierać umowy zlecenie? Oczywiście jest to kwestia indywidualna. Z pewnością jest to dobra opcja dla osób, którym zależy na elastyczności i swobodzie, które szukają dodatkowego zajęcia po godzinach pracy etatowej lub chcą godzić różne obowiązki w ciągu tygodnia (czyli np. studentów chcących się uczyć i jednocześnie zdobywać doświadczenie zawodowe i cenny wpis do CV).