21.03.2017

Odkryj zalety pracy tymczasowej

Zastanawiasz się, czy praca tymczasowa to dobry wybór? Wahasz się, bo słyszałeś niepochlebne opinie o tej formie zatrudnienia? Przedstawiamy zalety pracy tymczasowej i udowadniamy, że może ona przynieść dobre zmiany!

„Poszukujemy osoby z minimum z x-letnim doświadczeniem” – ile razy widziałeś tak sformułowane oferty pracy i nie mogłeś odpowiedzieć, bo nie spełniałeś tego warunku? Ile razy słyszałeś stwierdzenie, że w dzisiejszych czasach pracodawcy poszukują osób „zaraz po studiach, ale z doświadczeniem”? 

To prawda, że posiadane doświadczenie to – obok umiejętności – jedna z najmocniejszych kart przetargowych w walce o wiele stanowisk. Co zrobić, gdy nam go brakuje, a chcielibyśmy – lub musimy – zacząć pracę? 

Po pierwsze – nie musisz mieć doświadczenia, to tutaj je zdobędziesz

Z pomocą przychodzą oferty pracy tymczasowej, bo – i to pierwsza z zalet tej formy zatrudnienia - aby podjąć pracę tymczasową, często nie musisz mieć żadnego doświadczenia. Wręcz przeciwnie – skorzystanie z takiej opcji to sposób na zrobienie pierwszego kroku na rynku pracy i zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych! Warto wiedzieć, że najczęściej nowi pracownicy mają zapewnione szkolenie i czas, aby wszystkiego się nauczyć. Pracując tymczasowo, zdobywają cenny wpis do CV oraz jeszcze cenniejsze umiejętności. 


Po drugie – masz czas na wszystko

No dobrze. A co jeśli uczysz się lub studiujesz i nie możesz pracować w pełnym wymiarze godzin? Nic straconego – wiele ofert pracy tymczasowej dotyczy stanowisk z elastycznymi godzinami pracy, dostosowanymi do dyspozycyjności pracownika.


Po trzecie – możesz sprawdzić pracę i pracodawcę

Kolejna zaleta pracy tymczasowej to możliwość sprawdzenia, czy dana praca rzeczywiście Ci odpowiada. Czy właśnie to chcesz robić przez następne kilka lat? A może powinieneś zmienić branżę? Może być i tak, że wymarzony – wydawać by się mogło – pracodawca, wcale nie jest taki idealny. Pracując tymczasowo możesz to wszystko sprawdzić. Możesz przetestować różne stanowiska, branże, pracodawców, zanim zwiążesz się na dłużej.


Po czwarte – możesz się sprawdzić

A co by było, gdybyś trafił na idealne stanowisko, do idealnego przedsiębiorstwa? Fajnie by było zaczepić się tam dłużej, prawda? I jest taka możliwość, jeśli się sprawdzisz! Statystyki mówią, że co piąty pracownik tymczasowy przechodzi na umowę o pracę! Praca tymczasowa jest bowiem również szansą dla pracodawcy na przetestowanie pracownika tymczasowego. Ci, którzy spełnią oczekiwania, często są zatrudniani na stałe – nikt nie chce wypuścić z rąk dobrych pracowników.


Po piąte – masz swoje prawa

Wbrew pojawiającym się często niepochlebnym opiniom – praca tymczasowa to legalna forma zatrudnienia regulowana przez polskie prawo. Jako pracownik tymczasowy jesteś zatrudniony na umowę o pracę tymczasową, od której opłacane są wszystkie składki do ZUS i podatki,  a Ty masz prawo do płatnego urlopu, darmowych wizyt u lekarza czy płatnego chorobowego. W wyjątkowych przypadkach prawo dopuszcza zawieranie umów cywilno-prawnych (zlecenia), od których również agencja musi odprowadzać składki i zaliczkę na podatek dochodowy. 


powrót do listy

zobacz oferty pracy w Twojej okolicy